Janosh

Wybitny holenderski artysta Janosh rozpoczynał swoją karierę jako projektant grafiki reklamowej. Po latach pomyślnej współpracy przy tworzeniu kampanii reklamowych dla wielu firm zaczął wykorzystywać swoje umiejętności w projektach, które traktował jako sztukę.

W październiku 2003 roku zaczął tworzyć prace o całkiem nowym charakterze. Po raz pierwszy dostrzegł pewien rodzaj transparentnych energii, przejawiających się w postaci różnych kształtów i kolorów. Zwizualizował je jako hologramy i poczuł, że zawarta jest w nich jakaś istotna informacja. Następnie „przetłumaczył” je na język obrazów i początkowo nadał im tytuł „Dzieło Harmonii”, nawiązując tym samym do tzw. Zgodności Harmonicznej – niezwykłego zjawiska astronomicznego, które miało wówczas miejsce. Niedługo potem stworzył swoją pierwszą animowaną prezentację, aby pokazać hologramy w kilku galeriach. Ponieważ jego prace spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem publiczności, Janosh zdecydował się rozwinąć swoją prezentację – stworzył jej trzy dalsze części, nadając całości tytuł „Klucze Arkturian”. Tak powstał poruszający przekaz multimedialny, który Janosh prezentuje szerokiej publiczności, podróżując po całym świecie.
Po opublikowaniu hologramów w Internecie artysta spotkał się z zadziwiającą reakcją – okazało się, że jego hologramy mają te same kształty, co tajemnicze kręgi zbożowe. Janosh był zdumiony, ponieważ nigdy tych kręgów nie widział; nie miał pojęcia, jak to się stało, że bezwiednie odtworzył ich kształty.
W ciągu ostatnich czterech lat artysta opublikował trzy książki, a czwarta zostanie wydana jesienią 2007 roku. Twórca „Kluczy Arkturian” pokazywał swoje prace w Anglii, Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Kanadzie, Australii i Stanach Zjednoczonych.
Jeden z najważniejszych pokazów Janosha odbył się 31 sierpnia 2006 roku w Sali Audytoryjnej im. Daga Hammarskjölda w Siedzibie Głównej ONZ w Nowym Jorku. Janosh jest pierwszym holenderskim artystą, który został zaproszony, aby przedstawić swoją twórczość pracownikom Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kolejna prezentacja „Kluczy Arkturian” na forum ONZ odbędzie się w 31 maja 2007 roku, również w Nowym Jorku.
Prace Janosha znajdują w jego własnej galerii sztuki w Amsterdamie. Były również wystawiane w Supperclub w San Francisco i w Go Galery w Amsterdamie. Na łamach znanego magazynu kulturalno-rozrywkowego „Cosmopolitan” nazwano Janosha „drugim Andym Warholem”.
Jego trasa z „Kluczami Arkturian” obiegła cały świat, od Sydney po San Francisco. W ubiegłym roku Janosh odwiedził Australię, Belgię, Anglię, Kanadę i USA. W roku 2007 został zaproszony do Niemiec, Szwajcarii, USA, Hiszpanii, Rosji, Australii i Meksyku.
Janosh: „Mając za sobą lata doświadczeń w projektowaniu koncepcji tematycznych i promocyjnych w reklamie, obecnie z pasją poświęcam swój czas projektowaniu sztuki geometrycznej i pisaniu książek. Moje myślenie wykracza poza środki przekazu. Jest już wystarczająco dużo etykiet. Pozwalam sobie uwolnić się od wszelkich możliwych ograniczeń myślowych, a to tworzy czystą przestrzeń dla oryginalnych i twórczych pomysłów. To wszystko to inspirowanie, czucie, wąchanie, dotykanie, oddychanie. Chętnie podejmuję wyzwanie, aby kontaktować się z ludźmi w sposób autentyczny.”