Peter Deunov

Twórca PanEuRytmii – Peter Deunov

Cały świat mi się kłania, a ja kłaniam się Mistrzowi Peterowi Deunov z Bułgarii” – Albert Einstein dla Francuskiego Radia Publicznego

 
Peter Deunov, znany także jako Beinsa Douno, urodził się 12 lipca 1864 roku w pobliżu Morza Czarnego jako syn duchownego o niezwykłej religijności i zdolnościach wizjonerskich. W latach 1888 – 1895 studiował medycynę i teologię w USA, gdzie wywarł niezwykłe wrażenie na tych, którzy go znali. Wróciwszy do swojego kraju, przebywał odosobniony w górach, przygotowując się do swojej duchowej pracy.
W 1897 rozpoczął nauczanie, a w roku 1898 wydał „Głos do moich ludzi”. W 1900 założył „Bractwo Światła”, oparte na Boskiej Miłości, Mądrości, Prawdzie, Sprawiedliwości i Dobroci. Od tego czasu zaczął podróżować po kraju, nauczając i uzdrawiając. Ostatecznie zatrzymał się w Sofii, gdzie powstała siedziba powiększającego się bractwa. Prowadzono tam regularne wykłady i coroczne sierpniowe kongresy, które odbywają się do dziś w górach Rilla, w pobliżu Siedmiu Świętych Jezior. PanEurytmię poznały setki ludzi, którzy podążyli za Peterem Deunov, zainspirowani jego nauką i osobowością.

Zmarł 27 grudnia 1944 roku, opuszczając 40 tysięcy wyznawców swojej nauki. Od tego czasu jego nauczanie było kontynuowane, zwłaszcza PanEuRytmia, przekazywana tajnie podczas przewidzianego przez mistrza, trwającego 45 lat reżimu. Dziś PanEuRytmii naucza się jawnie na całym świecie, ponieważ tkwi w niej zdumiewająca moc i ewolucyjny potencjał.